Přejít k navigační liště

Počítačová myš

Co to je a k čemu slouží?

Počítačová myš je typ vstupního zařízení u počítače. Nachází se na ní několik tlačítek sloužících na klikání a může obsahovat i kolečka na scrollování, zoomovaní nebo pohyb v dokumentu. V dnešní době je na trhu nespočet druhů myší, mají různé designy, funkce a vymoženosti, existují i speciální herní myši.

Klasická počítačová myš

Jak funguje?

Na spodní straně myši je umístěn snímač pohybu, který může být buď mechanický, optický nebo laserový. Ten snímá, jak s myší pohybujeme na ploše (např. na desce stolu) a počítač ho následně převede na pohyb kurzoru po monitoru nebo displeji. V dnešní době je na trhu nespočet druhů myší, mají různé designy a vymoženosti.

Historie a jak vznikla

Myš vynalezl Douglas Engelbart ve Stanfordském výzkumném institutu v roce 1963. O rok později mu ji postavil William English a kvůli kabelu, který z ní vycházel, ji pojmenoval “myš”. Tato první funkční myš byla svým vynálezcem později pojmenovaná “X-Y ukazatel” a byla to hnědá dřevěná krabička se dvěma kolmými kolečky a červeným tlačítkem navrchu. Později byla kolmá kolečka nahrazena kuličkou, která přenášela pohyb na se kolečka, ale už mnohem efektivněji a přesněji. Neustále zdokonalovaná myš už jen čekala na to, až ji někdo “objeví” pro domácí uživatele. Jako první se to povedlo firmě Apple na začátku osmdesátých let 20. století. Když výrobci programů pro osobní počítače viděli, jaký úspěch myš má, zahrnuli její podporu do svých systémů. V roce 1983 uvedla firma Billa Gatese Microsoft na trh první myš kompatibilní s počítači PC a v následujících letech se její pověst stále zlepšovala. Počítačová myš se stala prodejním trhákem. V roce 1897 se prodal první milion kusů a o několik let později už jich bylo prodáno více než sto milionů. Dnes celkový počet prodaných myší dokonce přesahuje miliardu a má ji doma velká část z nás.

Engelbartova myš z roku 1963

Trackball

Trackball je jeden z typů počítačových myší. Je to vlastně obrácená klasická myš. Jde o to, že s ním nepohybujeme po stole, ale otáčíme kuličkou, která je umístěna oproti klasické myši navrchu a tím určujeme pozici kurzoru jako v případě obyčejné myši. Díky tomu je jasné, že se nepoužívá optická technologie, ale protože se kuličkou nejezdí po zaprášeném stole, tak to vlastně tolik nevadí, Stejně jako klasická myš ma na boku tlačítka, která slouží k obyčejným kliknutím. Využívá se hlavně tam, kde není dostatek místa pro klasickou myš a nebo je používán jako doplněk i když už klasickou myš vlastníme. Někteří ho preferují, protože s ním dosahují vyšší přesnosti než s klasickou myší.

Trackball

zdroje:

https://www.fi.muni.cz/usr/jkucera/pv109/2003p/xrakowsk.htm

https://cs.wikipedia.org/wiki/Poč%C3%ADtačová_myš

https://vstupnizarizeni.rames.info/2mouse.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *